A 10 milliós támogatás és a hozzá járó 10 milliós hitel érdekében sokan az új lakás megvásárlása mellett tehetik le a voksukat. A kereslettel azonban egyelőre nem fog tudni lépést tartani a kínálat, így a lakásokat sokan már a tervezőasztalról szeretnék majd elvinni. Ez azonban számos problémát vet fel – világít rá a Bankmonitor elemzése.
Az új építésű lakások megvásárlásakor a banki hitelt (akár piaci, akár kamattámogatott), valamint a CSOK-ot csak a vételár utolsó részeként utalják át, amikor az ingatlan már albetétes. Ez azt jelenti, hogy a megvásárolni kívánt lakásnak vagy lakásoknak már önálló helyrajzi számuk van a tulajdoni lapon. Azaz már nem csak a társasház nagy egészének van egy helyrajzi száma (pl. 1000), hanem a lakás is megjelenik önállóan (pl. 1000/10/A/1). Mindez nem a bankok kedvtelése miatt van így, hanem azért, mert ha nincs önálló helyrajzi szám, akkor az ingatlan nem lehet teljes értékű fedezet a bank számára.
Extrém esetben hónapokig állhat az ügy
Az új építésű lakások a végleges tervek megrajzolásától hónapok vagy akár évek alatt jutnak csak el abba az állapotba, hogy arra banki hitelt vagy támogatást folyósítsanak. Az albetétesítés ugyanis nem megy egyről a kettőre, csak a használatbavételi engedélyt követően történik meg. Ütemenként kapnak helyrajzi számot a lakások, és minél több a lakás, annál több ütemre bonthatják a használatbavételi, illetve albetétesítési eljárást.
A legtöbb banknál ezalatt megtörténhet a hitel elbírálása, a jövedelemellenőrzés, és persze az értékbecslés is, akár még a kölcsönszerződés aláírásáig is el lehet jutni, de a folyósítással várni fognak. Ebből adódóan ha valaki a tervezőasztalról veszi meg álmai otthonát, akár hónapok is eltelhetnek a teljes lakáshitel lebonyolításáig.
A társasházra várva bukhatja a banki hitelt is
Ha el is indítja a lakáshitel ügyintézését, a fentebb részletezett hosszadalmas procedúra esetén időközben lejárhat a banki jóváhagyás, valamint a beadott papírok, jövedelemigazolások érvényessége is. Ugyanis jellemzően csak egy-két hónapra szól a bank döntése a hitelképességről, illetve az elbírált kölcsön összegéről. Ugyanilyen határidők vannak a folyósításnál is, azaz ha aláírta a bankkal a kölcsönszerződést, akkor maximum 1-2 hónap áll rendelkezésre, hogy a folyósítási feltételeket teljesítse, többek között az is, hogy az említett albetét rendben legyen.
Amennyiben húzódik az építkezés, a használatbavétel vagy a földhivatali ügyintézés, akkor a banki döntés, illetve az aláírt kölcsönszerződés hatályát veszítheti, és az ügyfél mindent kezdhet elölről. Újra friss munkáltatói igazolást, bankszámlakivonatokat, és egyéb papírokat kell benyújtania.
Hiába adná be valaki a lakáshitel-igénylését most, ha a kiszemelt új lakás például csak szeptemberre készül el. Egyrészt az előbbiek szerint kifut az egyes határidőkből, amelyet a bankok szabnak, másrészt akkor már új lakáshitel-kondíciók lesznek érvényesek. Azaz várhatóan más hitelkamattal, más törlesztőrészlettel lehet majd kölcsönt felvenni, mivel mindig azok az aktuális kamatkondíciók érvényesek az adott kölcsönszerződésre, amelyek a szerződéskötés pillanatában érvényesek. Ugyanez igaz, ha valamilyen akciós feltételről van szó. Azaz, ha valahol elengedik az értékbecslési díjat, akkor az adott időpontig befogadott, és adott időpontig szerződött vagy folyósított hitelre garantálják.
forrás: http://hvg.hu/gazdasag/20160202_kisokos_csok_igenyles_problemakhoz