Az épületek energetikai követelményeit szabályozó 7/2006. TNM rendelet több pontja is változik 2016. január 1.-től.
A jövőben megváltozik a közel nulla energiaigényű épület fogalma, amit az eddigieknél részletesebben és egyben szigorúbban határoz meg a rendelet. Az egyik legfontosabb változás, hogy az új rendelet másként határozza meg a közel nulla energiaigényű épület fogalmát.
2015. dec. 31.-ig: az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló kormányrendelet szerinti költségoptimalizált szinten megvalósult vagy annál energiahatékonyabb épület, amelyben a primerenergiában kifejezett éves energiaigény legalább 25%-át olyan megújuló energiaforrásból biztosítják, amely az épületben keletkezik, az ingatlanról származik vagy a közelben előállított.
2016. jan. 1. után: a 6. melléklet követelményeinek megfelelő épület
Látható tehát, hogy eddig elegendő volt a rendelet 5. mellékletében szereplő költségoptimalizált követelményszint teljesítése és az energiafelhasználás 25 %-ának megújuló energiaforrásból törénő biztosítása. A jövő év elejétől azonban a rendelet egy új mellékletben határozza meg a teljesítendő követelményeket, amelyek egy része jóval szigorúbb szintet jelent az eddigi előírásokhoz képest.
Ezek a változások azért lényegesek, mert 2021. jan. 1. után már minden használatba vett épületnek ezeknek az előírásoknak kell megfelelnie, míg a hatóságok tulajdonában álló vagy hatóságok által használt épületek esetén már 2019. jan. 1.-től érvényes ez a kitétel.
I.A határoló- és nyílászáró szerkezetek hőátbocsátási tényezőire vonatkozó követelmények
A rendelet hőtábocsátási tényezőkre vonatkozó előírásai nem változnak január 1. után sem, így az U értékek tekintetében továbbra is az . 5. melléklet költségoptimalizált követelmény szintjei lesznek érvényesek.
<>
Hőátbocsátási tényező követelmény értékek 7/2006 TNM rendelet 5. mellékletek alapján
II. A fajlagos hőveszteségtényezőre vonatkozó követelményértékek
A fajlagos hőveszteség tényező tekintetében már lesz változás januártól, a lehűlő felület és a fűtött térfogat arányában (A/V) meghatározott eddigi 0,16-0,43 W/m³K helyett az új rendelet szerint 0,12-0,28 W/m³K értékek lesznek kötelezőek és a legmagasabb megengedett érték már az 1,0 m²/m³ A/V aránytól érvényes, az eddigi 1,3-mal szemben.
Ezeket a 7/2006 TNM rendelet 6. melléklete tartalmazza, mely követelményszinteket nem kell alkalmazni az olyan mezőgazdasági, ipari és műhely épületre, amelyben nincs huzamos tartózkodás céljára szolgáló helyiség.
Amennyiben az épület a fajlagos hőtároló tömege szerint nehéznek minősül (azaz m≥400 kg/m²), elegendő az 5. melléklet II. részében szereplő (költségoptimalizált) követelmény teljesítése ahhoz, hogy az épület közel nulla energiaigényűnek minősüljön.
<>
III. Az összesített energetikai jellemzőre vonatkozó követelmények
A legnagyobb mértékben talán az éves energiafogyasztásra vonatkozó előírás változik. Január 1 után az eddig függvényekkel és diagramokkal meghatározott értékeke helyett az egyes rendeltetési módokhoz konstans követelményszintek tartoznak majd, függetlenül az épület A/V arányától.
A konkrét értékeket a költségoptimalizált követelményszintekkel összevetve látható, hogy az új szabályozás a jelenlegihez képest kb. 9-45%-os szigorítást jelent az épületek rendeltetésétől ill. a felület/térfogat arányuktól függően.
(a cikk teljes terjedelemben az alábbi linken található:http://szigetelesinfo.hu/index.php?id=1930)