Ha házat szeretnénk építeni az új, akár 10 milliós CSOK segítségével, nem árt tisztában lennünk azzal, hogy a támogatás nem mindenre jár, ami az új házzal kapcsolatos. A telek például nem számít bele a bekerülési költségbe, vagyis sok millió forintos kezdőtőkével kell rendelkeznünk, ha még nincs telkünk.
Az új ház megépítése érdekében szükséges bontás, a kerítés, vagy az új házhoz vezető járda viszont támogatható. A portfolio.hu összefoglalta, mi minden tartozik bele a CSOK-kal támogatható bekerülési költségbe.
CSOK-rendelet mindjárt az elején összefoglalja, mi számít bele a bekerülési költségbe, mi nem. Nem bekerülési költség:
Az építkezőknek nagy könnyebbség azonban, hogy másokkal ellentétben nekik jár az áfa-visszatérítési támogatás.
Beleszámít azonban a bekerülési költségbe minden, amit kifejezetten az építkezés során hoz létre a kivitelező, és a lakáshoz kapcsolódik vagy annak lakhatóságát biztosítja:
Építkezés esetén kifejezetten a bekerülési költségek kifizetésére szolgál a CSOK, ezekről a támogatás igénylése során költségvetést kell a hitelintézetnek benyújtani. Az elfogadott költségvetésben szereplő bekerülési költségről minden egyes készültségi fok esetében legalább a költségek 70%-áról szóló számlát kell bemutatni a hitelintézetnek, ez ugyanis a folyósítás feltétele.
Míg építkezés esetén a számlával igazolt költségek 100%-át is kifizethetik az igénylőnek, bővítés esetén a számlával igazolt bekerülési költségek 50%-a erejéig jár csak a CSOK.
forrás:
Az FHB és az OTP után már az MKB is a kiemelt ajánlatok között szerepelteti az új CSOK-ot. Részletes feltételeket azonban még csak az első két bank tett közzé. Ezt átböngészve is akadhat bizonytalanság, sőt még ellentmondás is. Például az FHB azt írja, hogy „10+10 CSOK igénylése esetén nincs lehetőség később született gyermek után járó támogatás igénylésére.” Ebből úgy tűnik, hogy a hitelért csak a három gyerekkel már rendelkezőknek van esélyük jelentkezni, de később mégis taglalják a gyermekvállalás lehetőségét. Azt mindenképpen a bankok javára írhatjuk, hogy példátlanul gyorsan léptek.
Érvényesül itt is a hitelfék
A 10+10 viszont annyiak fantáziáját megmozgatja (amihez az óriási sajtónyilvánosság is hozzájárul), hogy érdemes felidézni – még ha ezen a téren nem is minden feltétlenül újdonság – mennyibe is kerül a CSOK igénybevétele. Az induló költségek az FHB tájékoztatása szerint például egy 10 millió forintos használt lakás vásárlása esetén 140 ezer forint körül alakulhatnak. A bank részletesen taglalja a különböző költségeket (lásd a táblázatot).
Az ehhez (mármint a 10 millió forintos állami támogatáshoz) kapcsolható hitel folyósításához is kapcsolódnak költségek. Ezeket az OTP kondíciós listáján láthatóak. Arról egyébként kevés szó esik, hogy a nem „szuperkedvezményes”, de új lakáshoz a CSOK mellé felvehető hitel felső határa például az FHB-nál nem 10, hanem 15 millió forint. A bankok pedig többnyire az induló díjak terén kedvezményt is adtak azoknak, akik a szocpolt kölcsönnel fejelték meg.
Az viszont minden hitelre igaz, hogy azokat a jegybanki hitelfék szabályai alapján folyósíthatják a bankok. Az pedig, hogy mekkora kölcsönt tartanak elfogadhatónak, függ a lakás hitelbiztosítéki értékétől (amit a pénzintézetek határoznak meg), valamint az igazolt jövedelemtől. Az előírások alapján a jövedelem 50 százaléka mehet törlesztésre (400 ezer forintos jövedelem felett ez az arány már 60 százalék). A 10 millió forintos hitelre így legalább mintegy 100 ezer forintot kell havonta kézhez kapni. Ami nem is annyira magas összeg. Elgondolkodtató viszont, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikái szerint 2015 első félévében a legnagyobb arányban azok kértek (és kaptak) lakáshitelt, akik jövedelmük 5-15 százalékából tudják a törlesztőt havonta fizetni.
forrás:
http://www.azenpenzem.hu/cikkek/ennyibe-kerul-a-csok-igenylese/2975/?=hirkereso